„Přechody z tepla do zimy kladou zvýšené nároky na termoregulační systém, který do značné míry ovlivňují tekutiny v těle,“ dodává Boháčová s tím, že organismus proto musí být dobře hydratovaný, aby zvládal výkyvy vnější teploty a nezměnila se přitom jeho vnitřní tělesná teplota.
Pocitu žízně, kdy už tělo volá o pomoc, se musí předcházet a nečekat na něj. „Dehydratací nejvíce ohrožené skupiny, tedy děti nebo senioři, se ho ani dočkat nemusí, protože žízeň často vůbec nepociťují,“ varuje.
Z prosté chřipky tak mohou vzniknout ještě závažnější zdravotní komplikace. „Snížení objemu tělesné vody vede ke změnám v prokrvení tělesných orgánů. Přednost v zásobení mají životně důležité orgány, tedy mozek, srdce, plíce, svaly a nadledviny, zatímco ostatní orgány jsou prokrvovány méně. Mezi ně patří trávicí trakt a ledviny a právě tyto orgány bývají při déletrvající dehydrataci poškozeny jako první,“ popisuje Pavel Těšínský, vedoucí lékař Jednotky intenzivní metabolické péče ve FN Královské Vinohrady.
V číslech25 procent Čechů pije nárazově, až když pociťuje příznaky dehydratace. 1 litr tekutin dokáže člověk vyloučit denně pocením a dýcháním. 250 mililitrů tekutin zvládne organismus jednorázově a přitom efektivně využít. Větší náhlý příjem nevyužije a vyloučí. |
Při horečce pijte minerálku
Stejně jako v létě, tak i v zimě vzrůstá s mírou pocení potřeba doplnění nejen vody, ale také minerálních látek, které se z těla dostávají spolu s potem. Jedním z opěrných pilířů pitného režimu by proto při virózách a chřipkách měly být také mineralizované vody.
Z nedávného průzkumu AquaLife Institutu vyplynulo, že při zvýšeném pocení doplňuje minerální látky pouze polovina populace. Ve chvíli, kdy se člověk potýká s virózou, zkrátka intuitivně sáhne častěji po hrnku s teplým čajem než po sklenici minerálky. Dopady intenzivního pocení, které patří k boji s nemocí, si poklesem cenných minerálních látek v těle mnohdy nespojí.
Pitnému režimu může v tomto období naopak nahrávat jídelníček. Více než kdy jindy totiž při nemoci platí staré známé „polévka je grunt“.
„Milovník polévek, přičemž stačí i jedna za den, který současně dodržuje odborná doporučení v podobě kousku ovoce nebo zeleniny ke každému jídlu nebo jako jeho součást, má poměrně velkou část potřeby tekutin splněnou stravou,“ uzavírá Věra Boháčová.